Главная | Регистрация | Вход | RSS  


Вы вошли как Гость
Группа "Гости"Приветствую Вас Гость


Меню сайта
Вход/Регистрация
Категории раздела
Статьи Кредитного Союза [60]
Опрос
Какими услугами КС Вы, пользуетесь?
Всего ответов: 899
Он-лайн

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Погода

Каталог статей

Главная » Статьи » Статьи Кредитного Союза » Статьи Кредитного Союза

Кредитна кооперація по-українськи

Кредитна кооперація по-українськи

Крізь терни, але під впливом мудрих зірок!

Сучасні кредитні спілки почали створюватися на українському фінансовому ринку в 1992 році. Їх традиційна ринкова ніша - соціальне кредитування, мікрокредитування, орієнтоване на малозабезпечені категорії населення, дрібних підприємців і фермерів.

У цілому кредитні спілки покликані сприяти підвищенню загального рівня купівельної    спроможності, ділової активності й зайнятості населення, особливо в  сільській місцевості.

Навіть в умовах фінансової кризи більшість українських КС кредитували та продовжують кредитувати населення,  незважаючи на те, що позбавлені будь-якої державної підтримки.

 

Стан ринку кредитної кооперації

 

Слід констатувати той факт, що держава з часів появи в незалежній Україні кредитних спілок не приділяла належної уваги їхньому розвитку. Зокрема, це проявляється в тому, що,  по-перше, повноцінний спеціальний закон був прийнятий лише в грудні 2001 року, а від-повідну підзаконну нормативно-правову базу почали формувати тільки в 2003-ому з появою регулятора в особі Державної комісії з  регулювання  ринків фінансових послуг України.

В результаті такої державної політики склалася ситуація, коли на ринку утворилися й розвинулися дві групи структур. 

 Перша - класичні кредитні спілки, діяльність яких проводилася на засадах  стабільності, прозорості, соціальної  відповідальності й дотримання міжнародних кооперативних принципів.  Друга - так звані псевдокредитні спілки, що за своєю суттю є стандартними бізнес-проектами, які здійснюють ризикову фінансову політику та реалізовують сумнівні фінансові схеми.

Світова фінансова криза стала каталізатором і  наочно проявила проблеми ринку кредитної кооперації. Зокрема, стало очевидним, що саме кредитні спілки, які належать до першої групи, з мінімальними втратами пережили активну фазу кризи, сьогодні   відновлюють свої ринкові позиції, й деякі з них потребують негайної підтримки у вигляді рефінансування.

Решта КС підлягає цивілізованому й ефективному виведенню з ринку. Звичайно, з урахуванням інтересів членів таких кредитних спілок – громадян України ринку кредитної кооперації, Всеукраїнська Асоціація кредитних спілок (ВАКС), яка представляє інтереси 157 КС, запропонувала державним органам невідкладні кроки, здатні змінити напрямок розвитку КС й загальну ситу­ацію на ринку. Зокрема, є нагальна потреба ухвалити законопроект «Про фонд гарантування вкладів членів кредитних спілок» (№ 3265); за участі й під контролем держави створити систему гарантування вкладів. Кошти зазначеного Фонду мають формуватися за рахунок внесків КС, однак є доцільним у вигляді субсидії або довгострокової позики виділити певне стартове фінансування діяльності Фонду.

Також слід забезпечити доступ кредитних спілок до механізмів рефінансування з боку держави та/або Національного банку України з метою підтримки їхньої ліквідності й відновлення платіжоспроможності.

Наміри зробити діяльність КС прозорішою і безпечнішою для їх членів мають забезпечити ухвалення урядового законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань діяльності системи кредитної кооперації» (№2256).

Також, на думку керівництва Асоціації, невідкладно потрібно впорядкувати ситуацію, що склалася навколо профільного регулятора кредитних спілок, - Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг.

Іншим варіантом вирішення завдання щодо забезпечення належного рівня регулювання і нагляду за діяльністю КС є віднесення їх до наглядової компетенції Національного банку України.

Навести ж лад у секторі кредитних спілок й зробити кроки, що допоможуть унеможливити створення псевдо-кредитівок, реально буде тоді, коли всі учасники ринку, особливо ті, які працюють з вкладами населення, стануть членами саморегульованих організацій (СРО). Тому слід негайно вжити заходів щодо утворення СРО кредитних спілок. Це можливо за умови прийняття спеціального закону або внесення змін до чинної редакції ст. 24 Закону «Про кредитні спілки», чи шляхом ухвалення проекту Закону «Про внесення змін та доповнень до Закону «Про кредитні спілки» (реєстраційний номер 6010).

Щоб протидіяти проявам шахрайства, що мають місце в деяких кредитних спілках, також необхідно активізувати роботу правоохоронних органів. З цією метою належить створити постійно діючий    міжвідомчий   механізм   координації   дій та оперативного обміну інформацією  між Асоціаціями кредитних спілок, кредитними спілками, зацікавленими державними  органами, включаючи правоохоронні, Держфінпослуг і  Держфінмоніторінг.

Довідка

Сьогодні в Державному реєстрі фінансових установ України зареєстровано 700 кредитних спілок.|

Наразі  вони  об'єднують  близько  1,5 млн. членів – українських громадян.

Більше ніж 70 тисяч членів КС вклали на  депозитні рахунки 1,7 млрд. грн.

У той же час приблизно 336 тисяч членів КС взяли кредитів на загальну суму 2,74 млрд. грн. та використали їх на споживчі цілі, освіту, ремонт житла, лікування, енергозберігаючі технології, підтримку підприємницької діяльності, ведення фермерсь-ких і сільськогосподарських господарств тощо.

Класична кредитна спілка «Єднання через Природний Закон» м. Марганця має  міжнародний економічний рейтинг з присвоєнням статусу «ПІДПРИЄМСТВО РОКУ-2010», на сьогодні об'єднує 3195 членів спілки, в тому числі 1787 жінок і 1408 чоловіків. У 2010 р. нею надано кредитів на суму 5 539 146 грн. та мікрокредитів на суму 115 890 грн.

Переплата по кредиту на суму 1000 грн. за 10 місяців становить усього

191,00 грн.!!!

Сумарні активи кредитних спілок складають близько 3 млрд. грн.

Всеукраїнська Асоціація кредитних спілок (ВАКС) діє з 2003 р. й об'єднує 157 КС з різних областей України, котрі працюють на кооперативних засадах і в яких забезпечується верховенство інтересів  їхніх членів.

ВАКС створена для того, щоб взаємодіяти з державними органами, представляючи інтереси кредитних спілок, працювати над удосконаленням законодавства, що стосується діяльності КС, консультувати, навчати членів Асоціації, забезпечувати інформаційну підтримку тощо.

Звітність членів ВАКС підтверджує  той факт, що кредитний рух в цілому успішно пройшов випробування кризою і сьогодні має тенденцію до зростання й оздоровлення.

 

Микола ТРИФОНОВ, член ВАКС,

Голова наглядової ради

Асоціації кредитних спілок

Дніпропетровської області,

Голова правління класичної кредитної спілки «Єднання через Природний Закон»,

Категория: Статьи Кредитного Союза | Добавил: Трифонов_НВ (18.03.2011)
Просмотров: 746 | Рейтинг: 4.0/1
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Видео
Фото
Лента новостей
Партнеры
Калькулятор
Copyright MyCorp © 2024

TOP.zp.ua